A S T R O L O G I E PRO KAŽDÉHO


Podpoř otevřený dopis o národním parku Šumava

  zde odkaz proč podpořit otevřený dopis o národním parku Šumava.

 https://www.evropsky-rozhled.eu/podpor-otevreny-dopis-o-np-sumava

 https://dopis.cspe.cz/index.php?lang=cz&page=signatories   zde můžete svým podpisem podpořit vědce

 

Od roku 1983 jsem žila v této oblasti a ještě v podstatě taky bydlím. Měla jsem možnost žít přímo na hranicích a vím, o čem je příroda, že je živá a jedinečná právě tím, že se do ní nezasahuje. Po roku 1989 se pohraničníkům připisovalo jako zanedbání oblasti jejich vinou, že se do hraničního pásma nemohli všichni dostat. Byla to potemkinova dědina a kdo by chtěl tak se tam dostal, nebo jen zabloudil a to by bylo horší, pokud by pak mladého kluka pohraničníka nepotkal, mohl by se toulat a nikoho nepotkat na svý pouti celkem 50 km. Takže pokud jste se tam stratili, bylo opravdu lepší někoho potkat i toho pohraničníka a nikdo by z toho nedělal vědu, jak se pak po roce 89 z toho dělali smyšlené horory. Zapomělo se totiž, že na rakouských hranicích o nic nešlo v těchto letech 80-tych. Možná létá padesáté na nemeckých hranicích nebyli dobré, ale není všechno tak jak se to někdy v informacích podává. Nejlepší informátor této oblasti je vždy domorodec. Tedy vraťme se k přírodě. Když mi bylo 23 let, žila jsem v dobrovolném vyhnanství z Bratislavy se svým manželem, který měl vždy k přírodě blízko a uměl pojmenovat všechny kvetoucí divoké kytky. Rostli tam divoké orchideje a rosnatka okruhlolistá - chráněná masožravka, kterou si potají donesl domu a neustále zdůrazňoval jaká je to vzácnost. Brouzdali sme po rašeliniskách a brali sebou svého velkého přítele dogu Caty. Zvonková a Zvonkovacký kostel a u něho hřbitov, kde koneckonců jsou pochovaní i z manželové strany příbuzní, neměli na svědomí schátraní těchto objektů pohraničníci, ale místní obec Horní Planá. Ono se to pak po sametové revoluci všechno překrucovalo jak se to komu hodilo. Ale k tomu otevřenému dopisu.

Byla jsem na přednáške vědců na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.Jejich argumenty a otevřený dopis o záchranu Šumavy jsem nemohla nepodpořit. Je totiž více pravděpodobné, pokud se zmocní těžbaři dřeva této oblasti, že již nebude mít český národ svůj poklad, prales a vzácné živočístvo, za kterým jezdí Japonci a vědci z celého světa. Řeči jak podpoří místní obyvatelstvo prací v lesích jsou liché, pokud si starostové myslí, že všichni budou sadit stromky a získají práci, pak se ptám co od roku 1989 dělali, když je tam taková nezaměstnanost, proč vyháněli zahraniční firmy, které chtěli dát obyvatelům práci.

Jak znám mentalitu a charakter těch co pošpiňují vědce ve svých místních listech, jako že jsou to vědci histerickí, pak se ptám proč se starostové neučastnili vědeckého setkání na univerzitě a nevysvětlili své snahy zaměstnat místní obyvatelstvo. Ani nemohli, neb doposud pro místni lidi nic neudělali a také nic neudělají. Za líbivými slovy, drží vesnici na své straně, ale to již není věc jen místních lidí, ale všech Čechů a celého českého národa. A pokud by měl někdo pocit, že z městyse dělám vesnici pak město by mělo mít kolem 3.000 obyvatel. v roku 1983 bylo více obyvatel než dnes. Tenkrát bylo 2700 obyvatel a dnes v roku 2011 je tam 2200 obyvatel. Tedy o 500 lidí míň.

Tady jsou fakta a čísla jak se lidem pomáhalo spíše k vystěhování z této oblasti, než snahou je tam udržet. Proto jako domorodec Šumavy, nevěrím místnímu vedení a líbivým slovům a přikláním se na stranu českých vědců. Ano, mají právo svou odborností rozhodovat jak Národní park Šumava spravovat a po přednáške, která byla velice zajímavá, mně o tom stoprocentně přesvědčili.

Děkuji osobně bývalému prezidentovi Václavovi Havlovi, že se také přidal na stranu vědců.

Romancová Mirka dne 14.dubna 2011