A S T R O L O G I E PRO KAŽDÉHO


Historie vzniku astrologie

 

První záznamy astrologie nalézáme již před 32 tisíc léty na kostech mamutů z doby ledové, na kterých byli vyryty fáze měsíce.Před 24 tisíci léty jsou záznamy z kreseb v kamenu a už tenkrát znali lidé Slunce a pět planet ale také komety.

Nejstarší doložené důkazy na kamenných tabulkách jsou tabulky nalezené z dnešního ´¨územi

 Iráku mezi řekami Eufratem a Tigrisem, tedy v dávných dobách toto území bylo Mezopotámie a žili zde Akkádi, Babyloňané a Sumerové. Jim se připisuje zásluha na tabulkách o pohybe planét. Král Gilgameš byl prvním sumerským králem, který roku 3800 před Kristem dovedl Sumeri na irákské území. Tabulky nalezli tajně Angličané v roku 1853 v pahorku Kuyunjik, ale protože území patřilo Francouzům a Angličané právo na archeologické práce neměli, vybrali si Angličané tajně noc v prosinci toho roku na odhalení tajemného pahorku. Našli reliéfy lovu na lvy a astrologické tabulky nalezli jen náhodou a vzali je sebou. Bylo jich celkem 68, které se zaobírali astrologii, ostatní tabulky se zaobírali jinými tajnými vědami. Gilgamešův epos o potopě světa se teď doplňuje ze sumerských tabulek. Moderní počítačová technika odhalila stáří tabulek na 2340 let před Kristem. Tabulky byli popsané jazykem staročínským a staromaďarským. Postavení jarního bodu bylo tam, kde se nacházela mocná stálice Aldebaran. Jarní bod je tam, kde se kříží ekliptika s rovníkem. Když tedy vycházel Aldebaran začalo se setbou a když vycházel Antares- při podzimní rovnodennosti- úroda se sklízela.

Slunce se pohybuje po ekliptice a tam kde se jeho dráha přetne na rovníku jsou data jarní rovnodennosti 21.březen, podzimní rovnodennosti 21.září, zimní slunovrat 21-22.prosinec a letní slunovrat 21-22 červen. Vládce roku se ujímal vždy až od 21. března.

V sumerské astrologii byla nejvyšší bohyně Venuše, ale také v egyptské astrologii. Venuše byla Isis-Neftis, dvě sestry plodnosti, péče, lásky a dobroty. Venuše Isis vyznačovala běh života a ovládala měsíc – Hora. Isis určovala roky ve znameních- i délku lidského života. Sumerové dávali Venuši dle postavení ve znameních jména a význam. V býku jako Astar- muži byli u ní žáci a ona jako nevěstka i nejvyšší kněžka, je měla učit láske i sexu. V panně byla Venuše hodnou úcty pro nejlepší sklizeň nejlepšího obilí a v rybách obětavou, s boží láskou. Sumerové měli matriarchální kulturu, pokud nad Venuší nebyl povýšen Jupiter babylonským králem Amizadugem – 1581-1561 před Kristem.

Odtud se pak šířila do Egypta. Faraon Ramses II 1290-1223 před Kristem dal postavit chrám dle astrologických pravidel.

také Máyové znali kalendář o 365 dní, v Mexiku a Guatemale uměli určit pátým dnem, co bude z narozeného chlapečka, otrok, nebo voják, nebo oběť a nebo kněz. V Sýrii 669 před Kristem s Assurbanibal věnoval astrologické prognostice.

Z území Iráku se pak astrologie šířila do Indie a Grécka a také Číny. Nevyhnula se Římanům ani Germánům. V Řecku základné dílo o astrologii vzniklo 150 let před Kristem a nazývalo se NECHEPO-PETOSIRIS byla to jakási astrologická bible.

V Egyptě ve 2.století našeho letopočtu napsal Klaudios Ptolemaios z Alexandrie, lékař, filosof, přírodovědec a astrolog, napsal základy astrologie v kize TETRABIBLOS. Dle ní určil lékař konstituci člověka a náchylnost k nemocem, určil průběh a léčbu nemocí.

 V 6 století se dle astrologie staví menhiry, dolmeny a kromlechy Ruzně vztyčené a překladané

 velké kusy kamenných balvanů a to na území Anglie, Francie, na území Germanů a Slovanů. Německá přírodovědkyně Hildegard von Bingen 1098-1173 napsala knihu o účincích měsíce a bylin.

Do Evropy se dostala astrologie s Turkami, kteří v roku 1453 obsadili Konsntinopolis- dnešní Istanbul a mnohí grécki učenci se vystěhovali.

Na univerzitách se astrologie přednáší pravidelně v létech 1450-1650. Významný zakladatel medicíny Hippokrates 460-377 p.K se svým dílem opírá také o astrologii. Každý student po absolvování studia pronáší Hippokratovu přísahu.

 

Přísahám a volám Apollóna lékaře a Asképia a Hygieu a Panakín a všechny bohy a bohyně za svědky, že budu tuto smlouvu a přísahu dle svých možností a dle svého svědomí dodržovat.

Toho, kdo mě naučil umění lékařskému, budu si vážit, jako svých rodičů a budu ho ze svého zajištění podporovat. Když se dostane do nouze, dám mu ze svého, stejně jako i jeho potomkům dám a budou stejní jako moji bratři. Pokud znalosti tohoto umění (lékařského) zatouží, budu je vyučovat zdarma a bez smlouvy.

Seznámím své syny a syny svého učitele a všechny ustanovené a na lékařský mrav přísahající s předpisy, přednáškami a se všemi ostatními radami. Jinak však s nimi neseznámím nikoho dalšího.

Lékařské úkony budu konat v zájmu a ve prospěch nemocného, dle svých schopností a svého úsudku.

Vystříhám se všeho, co by bylo ke škodě a co by nebylo správné. Nepodám nikomu smrtící prostředek, ani kdyby mne o to kdokoli požádal a nikomu také nebudu radit (jak zemřít). Žádné ženě nedám prostředek k abortu. Svůj život uchovám v čistotě a bohahojnosti, stejně tak i své lékařské umění.

Nebudu (lidské tělo) řezat, ani ty, co trpí kameny a tento zákrok přenechám mužům, kteří takovéto řemeslo provádějí. Do všech domů, kam vstoupím budu vstupovat ve prospěch nemocného, zbaven každého vědomého bezpráví a každého zlého činu. Zvláště se vystříhám pohlavního zneužití žen i mužů, svobodných i otroků.

Cokoli, co při léčbě i mimo svou praxi ve styku s lidmi uvidím a uslyším, co nesmí se sdělit, to zamlčím a uchovám v tajnosti.

Když tuto přísahu dodržím a neporuším, nechť ve svém životě i ve svém umění skromně dopředu postoupím. Tak získám si vážnost všech lidí po všechny ty časy. Když ale zákazy přestoupím a přísahu poruším, nechť stane se pravý opak.

V knize Lindy Goodmanové Hvězdná znamení se píše o větě, kterou pronesl Hippokrates : Kdo provozuje lékařské umění, aniž by věnoval pozornost oběhu planet je blázen.

Astromedicína se těšila vážnosti do 16.století. Teophrastus Bombastus von Hohenheim přezdíval se Paracelsus 1493-1541 teológ a přírodní filosof pronesl známou větu : Dobrý lékař, musí být vždy dobrý Astronomus.Paracelsus u saturnových nemocí reumatických z nachlazení používal ohřívací prostředky a naopak u Marsových prostředky chladivé na horečky a alergie. Dny kdy Luna a Slunce stáliu ve vzdálenosti od sebe 90° v kvadrátu nebo v opozici 180° považoval za kritické pro pacienta.

NOSTRADAMUS – latizované jméno Michela de Notredame, dle obce kde ho pokřtili, byl významný francouzský astrolog a lékař francouzského krále Karola –IX. V Centuriích předpověděl jak fr.autor Peter Lemesurier ve své knihe Nostradamus příštích padesát let .píše ….. invazi muslimských, asiatských a rudých hord do Evropy. Nostradamus a léta 1505-1566.

Ve středověku se stala astrologie váženou vědou. Tomáš Akvinský a Albertus- Magnus, Albert Veliký ji dali akademickou půdu. V Bologni, kde studoval Dante a Petrarca, byla zřízená katedra astrologie ale i na jiných univerzitách v Evropě. Podporovalo ji i mnoho papežů  jako papež Alexandr VI-Borgia a papež Lev X. 1553 vyšlo i přeložené dílo Tetrabiblos od Ptolemaia. Uznává víru ve fyzikální účinky planet na Zem. Toto dílo je souhrnem egyptské, řeckéa babylonské astrologické vědy a do Evropsy se  dostalo v překladu z arabštiny.

První zákaz Astrologie je z roku 1586, když se objevila papežská nařízení v níž byl vysloven zákaz astrologie –v Bulla Constitutio coeli et Tereze. Blížilose k revolucím – příklad toho francouzská revoluce- bylo třeba se zbavit královských a císařských Bohů i Bohů na nebi a postavit do středu člověka samého. Začalo se šířit jiné přírodovědné myšlení a Kepler varoval astrology, aby astrologii stavěli na půdu filozofie a ne vědy.

Ptolemaios zastával názor geocentrický – vše se točí kolem Země a zařadil planety z pohledu Země nejblíže – Luna, Merkur, Venuše, Slunce, Mars, Jupiter, Saturn. Koperník mluvil o heliocentrickém systému Slunce stojí a planety se točí kolem Slunce a pořadí bylo Merku, Venuše, Zemé, Mars, Jupiter, Saturn. Po Mikulášovi Koperníkovi 11473-1543 pokračoval Galileo Galilei 1564-1624. Jan Kepler 1571-1630 sestavil známý horoskop pro Valdštejna, kde je událost zavraždění Valdštejna v r. 1606.

ÚPADOK ASTROLOGIE se datuje v 17.století. V Nemecku astrologie působila na univerzitě do r.1835. V Anglii nikdy astrologie nebyla přerušena Mezi významnými anglickými astrology byl Alan Leo 1860-1917 vlastným jménem Viliam Frederic Allen. Úspěšně vydá astrologické učebnice – v Německu si je překládají, – pseudonym Leo – znamená lev a to proto,  že měl ASC ve znamení lva. Žák madam Blavatské stál u zrodu theosofické astrologické lóže theosofické společnosti. U nás vyšla kniha Alan Leo : Astrologie pro každého. Až v 19-20 století se astrologie navrací – psychoanalytik Carl Gustav Jung vyslovil myšlenku, že v každé lidské duši jsou obsaženy astrologické síly a budou tam působit jako archaické pravzory a tak vzniká psychologická a filozofická astrologie. V Německu se navrací v roku 1905 ale jen do roku 1933. Ve třetí říši je zakázana i když Hitler se vědám okultním věnuje a necháva si sestavovat horoskopy mnohé astrology posílá do koncentračních táborů. Stalo se to našemu významnému českému astrologovi Janu Keferovi a to za to, že s ním odmítl spolupracovat. V Německu se znovu začne astrologie rozvíjet v roku 1945 a mění se i názor, že astrologie není vědou ale uměním.

 

Napsala Romancová Mirka dne 9.4.2011

Pomocní material  a podklady :Zoša Kinkorová Astro z 15.2.1999,

                                         Linda Goodmanová : Hvězdná znamení